Blog

Balık Yağının faydaları nelerdir?

Balık yağını hepimiz bir yerlerde görmüş veya duymuşuzdur, bir çok insan balık yağının faydalarını bilip kullanmaktadır ancak balık yağının faydalarını bilmeyen ve kullanmayanlar için yaşamımızda çok önemli bir yeri olan balık yağının faydalarına değineceğiz. Peki balık yağının faydaları nelerdir? Kimler ne gibi durumlarda kullanmalıdır?

Öncelikle balık yağı nedir sorusunu cevaplamak gerekirse; Omega 3 doymamış yağ asitlerine verilen addır ve üç yağ asitine ayrılır; Eikosapentaenoik asit(EPA), Dokosaheksaenoik asit (DHA) ve Alfa linolenik asit (ALA) bu 3 yağ asitinin vücudumuza farklı etkileri bulunmaktadır örneğin “EPA” depresyon gibi zihinsel konularda iyi gelirken “DHA” gelişimimiz için önemli bir yağ asitidir. “ALA” ise enerji verir bunun yanı sıra kolestrol düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.

Sporcular bolca balık yağı kullanmaktadır vücut gelişiminde büyük bir etkiye sahip olan balık yağı yağ yakımında da etkilidir. Metobalizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlar, sporcular da balık yağının sağladığı enerji sayesinde antremanlardan daha çok verim alırlar ve daha geniş bir kat kütlesine sahip olurlar.

Balık yağı genellikle çocuklarımızın gelişimine büyük ölçüde sağladığı katkı ile bilinmektedir ancak bunun yanı sıra bir çok konuda insanoğlunun rahatsızlıklarına çözüm üretmektedir. Kalp rahatsızlığı olan insanların balık yağı kullanması bir çok kesim tarafından yararlı olarak kabul görmüştür. Amerikada yapılan bir araştırmada balık yağı kullanan insanların kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalandığı böyle bir rahatsızlığı olan insanların ise kalp krizi geçirme riskinin minimum düzeye indiği gözlemlenmiştir.

Balık yağı beynimizin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için önemli bir yağdır. Omega 3 hücre zarlarımıza enerji sağladığı için hafızamızın ve beynimizin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır ve hafızamızın güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Cildimiz için de bir çok etkisi bulunan balık yağı özellikle ergenlikte oluşan sivilce sorununa ve güneşten dolayı oluşan cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılır. Cildimizin genç görünmesine ve kırışıklıkların engellenmesine yardımcı olması da bir diğer faydasıdır.

Bu sayılanların yanı sıra daha bir çok faydası bulunan balık yağını takviyesi.com adresinden temin ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X