Blog

Biotin nedir? Biotin ne işe yarar?

B grubu vitaminler arasında bulunan Biotinin bir diğer adı B7 vitaminidir,yapısında kükürt bulunur tetrahidrotiofen ve imidazolidon halkalarının birleşmesi ile oluşur. Halk arasında güzellik vitamini diye tabir edilmektedir, bunun sebebi cildimizin kusursuz olmasına sağladığı katkıdır, bunun yanı sıra düzenli olarak Biotin takviyesi alındığında saç dökülmesinin büyük bir oranda azaldığı gözlemlenmiştir. Kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan tırnakların güçsüz oluşu ve sürekli kırılışının sebebi de Biotin eksikliğidir.

Biotinin insanoğluna sağladığı faydalar şüphesiz ki oldukça fazladır fakat hepsinin arasında en önemli olanı kilo vermek isteyenlerin kullandıklarında şaşırdıkları etkisidir. Biotin vücudumuzda bulunan yağ ve şekeri yakarak metabolizmamızın düzenli ve akıcı bir şekilde çalışmasını sağlar, biotinin etkisiyle vücut şeker yaktığı zaman ortaya çıkan biotin enerjiyi harekete geçirir yani bir nevi şekeri enerjiye dönüştürerek daha fazla hareket etmemize olanak sağlar bu da kilo vermenin en önemli kurallarından birisidir.

Vücudumuzda bulunan biotin miktarı azaldığı taktirde vücut kendini çok yorgun ve halsiz hisseder bunun yanı sıra kaslarda güçsüzlük ve hareket edildiğinde tüm vücudun ağrıması gibi etkiler gösterir. Bunun yanı sıra gerekli miktarda biotin alınmadığında sinir sistemimizde kalıcı rahatsızlıklar oluşturabilir ve kas rahatsızlıklarının önünü açabilir. Bunların yanı sıra size basit gelebilecek fakat umursanmadığı taktirde ciddi sorunlar doğurabilecek belirtileri mevcuttur bunlar;

 • Kırılan veya dökülen ince saç telleri
 • Mantar enfeksiyonları
 • Halüsinasyon görme
 • Seboreik egzama
 • Tırnaklarımızın sürekli olarak kırılması ve yavaş uzaması
 • Vücudumuzda oluşan uyuşukluklar
 • Saçlarımızın normalden daha yavaş uzaması

Bunun gibi çoğu kişinin geçiştirebileceği belirtilerin arkasından ciddi ve kalıcı bir rahatsızlık oluşması söz konusu olabilir bu yüzden vücudumuzun biotin ihtiyacını karşılamalı ve sağlık sorunlarıyla karşılaşmamalıyız. Ortalama günlük olarak almamız gereken Biotin miktarı tablosu ise şu şekildedir;

 • 12 ay bebekler için 7 mcg,
  1-3 yaş çocuklar için 8 mcg ,
  4-8 yaş çocuklar için 12 mcg,
  9-13 yaş çocuklar için 20 mcg,
  14-18 yaş ergenler için 25 mcg,
  18 yaş üzeri yetişkinler ve hamile kadınlar için 30 mcg
  ve emziren kadınlar için 35 mcg dir.

Biotin ihtiyacınızı giderebileceğiniz biotin takviyelerini www.takviyesi.com üzerinden bulabilir ve satın alabilirsiniz. Biotin takviyesinin yanı sıra vücudumuz için gerekli olan bir çok vitamin ve mineral takviyelerine de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X