Blog

Gıda takviyesi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Sizlerle burada gıda takviyesi alırken nelere dikkat etmeliyiz bu konuyu vitamin takviyesi üzerinden ele alacağız. İlk önce vitamin takviyesi kullanımı gerekli mi buna bir bakalım. Günümüzde Vitamin Takviyeleri salgın hastalıkların artmasıyla beraber büyük önem kazarak hayatımızda yerini almaya başladı.

Vitamin takviyesi ile ilgili birçok uzman kullanılmasını önerirken aksi düşünceyi iddia edenler de oldukça fazla. Peki vitamin takviyelerini kullanmamız son günlerde yaşadığımız salgın hastalıklara karşı koruyucu bir etki yaratıyor mu? Bu uzmanlara göre kişisel olarak belirlenen bir durum olacağındanfazladan alacağınız herhangi bir vitamin toksin etki yaratabilir. Örneğin gereksiz yere almış olduğunuz fazla miktardaki magnezyum ve c vitamini ishal olmanıza neden olabilir.

Öyleyse sizce vitamin kullanmalı mıyız bu gerekli midir? İlk başta vitamin takviyesi almadan önce kendi yaşam tarzımıza bir bakmalıyız ve kendimize bazı sorular yöneltmeliyiz. Örneğin; güneşe ne kadar çıkıyorum? Yeterli D vitaminini güneşten ve doğal beslenmeden sağlayabiliyor muyum? Beslenme tarzım nasıl? vb. gibi soruları cevaplamamız gerekir. Bu sorulara verilen yanıtlara göre artık kullanabilecek olduğunuz takviye var mı kendinizce bir fikir ediniyor olacaksınız. Vitaminleri kullanma konusunda atmanız gereken diğer bir adım ise doktorunuza başvurarak gerekli kan testlerini yaptırmanız olacaktır. Doktorunuzla fikir alışverişi yaparak hangi gıda takviyelerini kullanabilirsiniz, sağlık durumunuza göre hangi vitaminleri kullanmalısınız bunları belirlemelisiniz. Şimdi vitaminleri kullanmanız gerektiğini öğrendiniz. Sırada iki soru kalıyor;

Vitaminleri nereden alabilirsiniz?

Hangi Vitaminleri almalısınız hadi bu sorulara yanıt arayalım. Vitaminleri nereden almanız gerektiği konusu oldukça önemlidir. Son kullanma tarihi ve ürünün ne koşullarda saklandığı oldukça önemlidir. Ürünü Takviyesi.com gibi güvenilir yerlerden almak oldukça faydalı olacaktır. Peki hangi çeşit vitaminleri almalıyız. Örneğin Probiyotik alırken mide asidine dayanıklı ve bağırsakta çözünebilen türde bir ürün almak gerekir. Aksi taktirde probiyotik midede çözünerek bağırsaklara geçene kadar etkisini yitirir. Bir diğer soru ise vitaminleri nasıl kullanacaksınız bir de ona bakalım. Vitaminlerinizi alırken satın aldığınız yere ne sıklıkta ve nasıl kullanacağınızı mutlaka sorup öğrenmelisiniz. Ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiği ürünün çeşidine göre değişim göstereceğinden; hem satın aldığınız yere sorup, hem de ürünün içerisinde yer alan bilgileri inceleyerek ürünü kullanmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X