Blog

Günlük ihtiyacımız olan besin değerleri nedir?

Bu makale de sizlere besin türleri, gün içinde tüketilen besinlerin neler olduğu, nasıl gruplandırıldığı hakkında bilgilerden bahsediyor olacağım kısaca. Besinler, içerisinde barındırdıkları enerji, vitamin, mineral, protein, karbonhidratlar olarak gruplara ayrılmaktadır. Besinlerin içerdiği enerji, yağ, karbonhidrat ve proteinlerden oluşmaktadır. Mineral, vitamin ve su da enerji mevcut değildir. Karbonhidratlar, vücudumuzun en temel enerji kaynağıdır. 1 gram karbonhidrat ortalama olarak 4 kaloriye denk gelmektedir. Vücut için önemli olan karbonhidratlar, tahıl, sebze-meyve, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller tarafından vücuda alınmaktadır.

Proteinler, doku yapımı ve tamiri bakımından hayati önem taşımaktadırlar. 1 gram protein ortalama olarak 4 kaloriye denk gelmektedir. Proteinler vücudun dengeli bir şekilde çalışması açısından oldukça önemlidirler. Vücutta çoğu hormon içerisinde yer alırlar. Hayvansal ve bitkisel olmak üzere protein iki grupta karşımıza çıkmaktadır. Yağlar, vücudun enerji üretebilmesi için gereklidir. Kimi hücre ve hormonların yapısında yer alan yağlar, A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağlar. Göz ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Vitamin ve mineraller, vücut için oldukça önemli yere sahiptirler. Vücutta birçok görevi olan vitamin ve mineraller, vücudun fonksiyonel olarak çalışmasını sağlamakla görevlidirler. Besin türleri nelerdir diye bakarsak eğer; bunları 4 grup altında inceleyebiliriz.Et ve benzeri besinler, süt ve süt ürünleri, tahıl ve tahıl ürünleri, sebze ve meyveler.

Besin değeri nedir diye soracak olursak eğer; kısaca bir yiyeceğin diyetin besin içeriğine katkısının bir göstergesidir diyebiliriz. Bu değere, sindirilen ve emilen bir yiyeceğin miktarı ve içerdiği temel besin maddelerinin miktarı da dahildir. Bu değer topraktan ve yetiştirme koşullarından, elden geçirme ve depolamadan, işlemeden etkilenmektedir. Günlük alınması gereken besin değerleri ise şöyle sıralanmaktadır; Kalsiyum, lif, magnezyum, potasyum, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve son olarak şeker.

Yakın bir zamanda yapılan araştırmadan örnek verecek olursak, insanların önerilen miktardan daha az tükettiği 7 besinin kalsiyum, lif, magnezyum, potasyum veya A, C ve E vitaminleri olduğunu ortaya koymuştur. “Sonuç olarak büyük bir sağlık sorununa sahip olmayacaksınız” diyor Alanna Moshfegh. Ama önerilen miktarlar sağlığınızı korumanıza ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X