Blog

Neden gıda takviyesine ihtiyacım var?

Piyasada birçok gıda takviyesi mevcut halde bulunmaktadır, fakat bunlar kimin için? Bunlar ne zaman faydalı, etkisiz ve hatta zararlıdır gelin bir bakalım. Bu makalemizde, gıda takviyeleri alma konusunda genel önerileri ele almakla işe başlıyoruz. İlk olarak kısaca gıda takviyesi nedir bunu ele alalım. Gıda takviyesi; diyet veya beslenme takviyeleri ismi olarak da bilinen yeterli miktar da tüketilmeyen besinlerin tedarik edilmesi olarak adlandırılır.

Gıda takviyeleri, hap, tablet, kapsül, sıvı, vb. şekillerde sağlanan vitaminler, mineraller, aminoasitler, yağ asitleri ve diğer maddeler olarak günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır. Gıda takviyeleri, çeşitli doz ve farklı hallerde mevcut olarak bulunur. Bununla birlikte, vücudumuzun işlev göstermesi için, her besinden sadece belirli bir miktar gerekmekte ve daha yüksek miktarlar, daha iyi bir etki yaratmamaktadır. Bazı maddeler, yüksek dozlarda olumsuz etki gösterir ve vücut için zararlı olabilir. Her ne kadar bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yeterli protein ve sağlıklı yağlarla beslensek de vücudumuza yeterli takviyeyi sağlayamayabiliyoruz. Ayrıca kısmen modern yaşam tarzının sonucu olarak, herkes sağlıklı bir şekilde beslenemeyebilir.

Hatta Avrupa’da yapılan beslenmeyle ilgili araştırmalar, çeşitli mikro besinlerin alınması gerekenin altında alındığını ortaya koyar. İnsanlar; normal beslenmeyi takviye etmek, daha enerjik hissetmek, yeterli derecede alamadığını düşündüğü vitamin ve mineralleri dışarıdan alarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve hatta dengeli ve sağlıklı beslenemediği durumlarda vücudunun ihtiyaçlarını karşılamak gibi pek çok amaçla takviye edici gıdalara başvurur. Bu takviye edici gıdaların herhangi bir hastalığı tedavi etmek veya önlemek gibi bir amacı yoktur. Diyelim ki vitamin eksikliğimiz var. Örneğin C vitamini genellikle soğuk algınlıklarına yardımcı olması ve destekte bulunması amacıyla kullanılır. Antioksidanlar ise vücudumuzdan zararlı toksinleri arındırmamıza ve azaltmamıza yardımcı olmakla görevlidir.

Faydası olduğu gibi doz aşımı durumlarında vücuda belli başlı zararları da vardır. Bu yüzden gıda takviyelerini ihtiyaç olduğu kadar ve doğru zamanlarda kullanmalıyız. Gıda takviyelerinin kullanım miktarının cinsiyete, yaşa, kiloya, yapılan spora ve diyete göre değişiklik gösterdiği gözlemlenmiştir. Kullanılmadan önce mutlaka yan etkileri de araştırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X