Blog

Sindirim sistemini güçlendirmek için takviye gıdalar

Sindirim sistemi vücudumuza aldığımız tüm gıdaları öğüterek enerjiye ve besine dönüştürerek vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sistemimiz vücudumuza aldığımız gıdaların atık olan kısmını da dışarıya atar. Sindirim sistemiz düzgün çalışmadığı taktirde beraberinde bir çok hastalık baş gösterir, bunlardan bazıları;

Kabızlık: Bağırsağın görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremediği durumlarda bu rahatsızlık ile karşılaşırız dışkılama işleminin normalden daha uzun sürede gerçekleşmesi veya dışkılama sırasında ağrı gibi belirtilere rastlanır.

İshal: Kabızlığın tam aksine ishal dışkılama işlemini daha sık gerçekleştirmemize yol açar. Dışkılama işleminde sulu dışkı görülür ve vücudumuz büyük miktarda su ve mineral kaybeder.

Hazımsızlık: Karnımızın üst bölgesinde şişkinlik oluşur, yemek yedikten sonra gelen şişkinlik hissinin yanı sıra midede yanma ve ağrı sorunları da görülebilir.

Gastrit: Akut Gastrit ve Kronik Gastrit olarak 2 ye ayrılır, Akut Gastrit ağrılı bir gastrit tipidir karnımızda şişkinlik oluşturur. Kronik Gastrit midede yanma hissi oluşturur ve özellikle düzensiz beslenen kişilerde görülür. Gastrit midemizde koruyucu görevini üstlenen mukozanın enfeksiyon kapması sonucunda görülür.

Reflü: Reflü mide içeriğinin yemek borumuza geri kaçması sonucu  yemek borusunun kendini koruma özelliğini yok etmesidir. En belirgin belirtisi göğüste yukarıya doğru yayılan bir yanmadır.

Sindirim sistemimiz gücünü yitirdiğinde bu rahatsızlıklardan biri veya birkaçıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebepten ötürü sindirim sistemimizin gücünü yitirmemesi ve sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için sindirim sistemimiz için gerekli takviyeleri almalıyız. Ne kadar sağlıklı beslenmeye özen gösterirsek gösterelim alınan gıdalar çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Yukarıdaki rahatsızlıklarla karşılaşmamak için sindirim sistemimizi güçlü ve sağlıklı tutmalıyız. Bunu sağlamak için en önemli takviye probiyotiktir. Probiyotikler vücudumuzda zararlı mikroorganizmalar ile savaşarak vücudun mikrobiyata dengesinin geri kazanılmasını sağlarlar.

Probiyotikler bağırsak sağlığımız ve sindirim sistemimiz için kullanımı gerekli olan bir takviyedir. Çeşitli zararlı ve sağlıklı bakteriler bir arada yaşayabilmektedir ancak bazı durumlarda mikrobiyata dengesi bozulur ve zararlı bakteriler kotrolü ele geçirir. Probiyotikler sağlıklı bakterileri arttırır ve gereken dengeyi tekrar sağlarlar.

Yararları kanıtlanmış bilinir bir kaç probiyotik önerecek olursak NTBiotic ve Multiflor Markalarının Probiyotiklerini örnek gösterebiliriz. Bu probiyotikleri takviyesi.com adresinde bulabilir ve güvenle satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X